Кафедра філософії і суспільних наук

Кафедра філософії і суспільних наук розпочала свою історію з 1960 р., коли на загальнотехнічному факультеті Чернігівської філії КПІ запровадили викладання курсу історії. Сьогодні кафедра філософії і суспільних наук Національного університету «Чернігівська політехніка» входить до складу Навчально-наукового інституту економіки, є загальноосвітньою кафедрою, що здійснює викладання філософських і суспільних дисциплін для здобувачів вищої освіти І-V курсів освітньо-кваліфікаційного ступеня «бакалавр», «магістр», наукового ступеня PhD усіх інститутів «Чернігівської політехніки».

Гуманітарну підготовку здобувачів вищої освіти здійснюють висококваліфіковані спеціалісти. Очолює кафедру к.філос.н., доцент Наталія Валеріївна Шакун. На кафедрі працюють почесний професор к.і.н., доцент Крук Олександр Іванович, доценти – к.філ.н., доц. Гаценко Ірина Олександрівна, к.і.н., доц. Герасименко Олена Володимирівна, к.філос.н., доц. Киселиця Світлана Володимирівна, к.і.н., доц. Колєватов Олексій Олександрович, к.філос.н., доц. Мельник Ольга Євгенівна, старші викладачі – Світенок Марія Іванівна, Кобища Володимир Іванович.

Кафедра філософії і суспільних наук забезпечує викладання таких навчальних дисциплін: філософія, соціальна філософія, філософсько-методологічні засади екологічної освіти з основами педагогіки, філософія науки і культури, історія України, громадянська освіта, педагогіка вищої школи, філософські проблеми наукового пізнання, фахова українська мова та основи ділової комунікації, фахова українська мова та основи академічного письма, історія української культури, соціальна політика, риторика.

Викладачі кафедри постійно підвищують свій науково-педагогічний рівень, здійснюють міжнародні стажування, беруть участь у роботі міжнародних, всеукраїнських наукових та науково-практичних конференцій та семінарів, виступають офіційними опонентами на захистах кандидатських дисертацій, рецензують наукові та навчально-методичні видання, активно співпрацюють з Малою академією наук, входять до складу журі всеукраїнських конкурсів, Чернігівського відділення Українського філософського фонду, регіональної комісії з реабілітації у Чернігівській області, Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Туристичної ради м. Чернігова.

Науково-педагогічні працівники кафедри здійснюють науково-дослідну роботу над темою «Соціально-політичні та гуманітарні проблеми становлення громадянського суспільства». За останні роки викладачами кафедри опубліковано понад 100 наукових праць, серед них монографії, підручники, статті, навчально-методичні посібники.

Кафедра філософії уклала угоду про наукову та академічну співпрацю з факультетом політичних наук і журналістики Університету Адама Міцкевича (м. Познань, Польща). Також укладено угоду про співпрацю з кафедрою філології та мовної комунікації НТУ «Дніпровська політехніка» (м. Дніпро).

Кафедра є ініціатором проведення щорічної Міжвузівської студентської наукової конференції «Українська мова: історія, сучасний стан та перспективи розвитку», Міжвузівської студентської наукової конференції «Постать Тараса Шевченка у світовому й національному культурологічному контексті», Днів української писемності і мови (9 листопада), Всесвітнього дня філософії (третій четвер листопада), Шевченківських днів (9–10 березня), Міжнародного дня слов’янської писемності і культури (24 травня) та ін.

Науково-педагогічні працівники кафедри успішно здійснюють  підготовку студентів до участі в олімпіадах та конкурсах. Під керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри студенти неодноразово ставали не лише переможцями обласних етапів Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, а й виборювали перші місця у фінальних етапах цих конкурсів.

Співробітники кафедри долучаються до реалізації історико-культурних та правозахисних проєктів і програм – «Національна книга пам`яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Чернігівська область», «Майдан національної пам’яті», «Нові медіа», «Мир у цифровий час» та ін. В реалізації проєктів викладачі активно співпрацюють з Центром соціологічних досліджень і соціального аудиту НУ «Чернігівська політехніка», Центром гендерної освіти НУ «Чернігівська політехніка», ГО «Фундація прав людини», ГО «Чернігів Європейський», ГО «Спілка жінок Чернігівщини», Чернігівською обласною універсальною науковою бібліотекою імені В.Г. Короленка, Чернігівською обласною бібліотекою для юнацтва, благодійним фондом ім. Софії Русової.

Науково-педагогічні працівники кафедри є активними громадськими діячами, авторами і виконавцями проєктів – переможців конкурсів проектів для інститутів громадянського суспільства у Чернігівській області, а також конкурсу історій про кращі спільні проєкти (практики співпраці) організацій громадянського суспільства та органів виконавчої влади, що відбувся за підтримки Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства культури та інформаційної політики України в рамках спільної інформаційної кампанії «Громадянське суспільство та влада – кращі практики співпраці» (2020 р.).

Контакти:

кім. 225, головний корпус, вул. Шевченка, 95, м. Чернігів, Україна 14035, тел. +380977716100

e-mail: [email protected]